Rozmiar tekstu-+=

Gastroenterologia

Gastroenterologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem chorób układu pokarmowego: żołądka, woreczka żółciowego, jelit. Niestety, liczba pacjentów potrzebujących tego typu pomocy nieustannie się zwiększa – ma na to wpływ stres, jedzenie w pośpiechu, spożywanie niezdrowych produktów itp.

Gastroenterologia – kiedy potrzebna jest wizyta?

Do gastroenterologa należy się zgłosić, kiedy pacjent zauważa u siebie przewlekłe wzdęcia i bóle żołądka, pieczenie w przełyku, biegunki i zaparcia, bóle wątroby czy utratę apetytu. Konsultacja niezbędna jest również u pacjentów, u których pojawia się niewyjaśniony spadek wagi, śluz lub krew w moczu. Warto przy tym pamiętać, że diagnostyką oraz leczeniem pacjentów poniżej 18. roku życia zajmuje się gastrolog dziecięcy.

Gastroenterologia – jakie choroby się diagnozuje?

Wśród najczęściej diagnozowanych schorzeń układu pokarmowego znajdują się zapalenia żołądka, kamica żółciowa, zapalenia dróg żółciowych, choroba refluksowa, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zespół jelita wrażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna. Czasami gastroenterolog może zlecić również konsultacje u innego specjalisty, zwłaszcza jeśli podejrzewa takie choroby, jak rak żołądka, jelita grubego, jelita cienkiego, trzustki lub wątroby, zapalenie wyrostka robaczkowego czy marskość wątroby.

Gastrolog Dziecięcy - zakres specjalizacji

Gastrolog dziecięcy zajmuje się schorzeniami i dysfunkcjami układu trawiennego u pacjentów mieszczących się w przedziale wiekowym od niemowlęctwa do osiągnięcia dorosłości (18 roku życia). Gastrolog dziecięcy diagnozuje i leczy choroby górnych odcinków przewodu pokarmowego oraz żołądka i jelit. Do jego zadań należy również usuwanie ciał obcych i poszerzanie zwężonych odcinków przewodu trawiennego. Ze względu na specyfikę swojej specjalizacji gastrolog dziecięcy jest również jednym ze lekarzy specjalistów, który sporządza opinie i wydaje wnioski o ustalenie stopnia niepełnosprawności.

Gastroenterologia – leczenie

Podczas wizyty u gastroenterologa może zostać wykonana kolonoskopia lub gastroskopia. W zależności od tego, z jaką chorobą zgłasza się pacjent do lekarza i jaki jest stopień zaawansowania, terapia może obejmować m.in. stosowanie odpowiedniej diety, przyjmowanie określonych środków farmakologicznych (np. usprawniających pracę jelit), a czasem także zabiegi chirurgiczne wykonywane metodą tradycyjną lub laparoskopową.

Gastroenterologia w CM Białołęka

Wszystkie osoby potrzebujące pomocy doświadczonego gastroenterologa zapraszamy do placówek CM Białołęka przy ul. Książkowej 10 oraz Skarbka z Gór 142 w Warszawie. Najlepsi specjaliści pozostają do Państwa dyspozycji! Zapewniamy przyjazną atmosferę oraz krótkie terminy oczekiwania na konsultacje.