Choroba wrzodowa żołądka, czyli jak szkodzi nam stres.

Stresujący tryb życia jest coraz częstszym problemem Polaków w miarę, jak żyjemy coraz szybciej. Według badań naukowych przeprowadzonych w Danii w roku 2015 zarówno przewlekły jak i nagły stres wiąże się ze zwiększonym ryzykiem choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Wśród innych częstych przyczyn wymienić można nadużywanie kofeiny, palenie papierosów, częste stosowanie takich leków jak aspiryna i niesteroidowe leki przeciwzapalne (Ibuprom i podobne, Dicloberl, Ketonal, Dexak), czy nieregularną dietę. Do najczęstszych objawów tej choroby należy refluks żołądkowo-przełykowy (cofanie treści pokarmowej z żołądka), bóle w nadbrzuszu po posiłku i/lub na czczo, zgaga i niestrawność, czasem wymioty i ciemne zabarwienie stolca. Jeśli któryś z tych opisów pasuje do Ciebie, powinieneś rozważyć diagnostykę tej groźnej choroby.

Przyczyny
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy polega na obecności ubytków w błonie śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego (wrzodów). Powstają one ze względu na zaburzenie równowagi między czynnikami uszkadzającymi (kwas solny i enzymy występujące w soku żołądkowym, obecność bakterii Helicobacter pylori) a ochronnymi (produkcja śluzu).

Objawy
Objawy, szczególnie na początku trwania przypadłości, są bardzo niespecyficzne. Fakt ten powoduje, że diagnoza najczęściej pojawia się z dużym opóźnieniem. Zależą one od umiejscowienia choroby. Wrzody dwunastnicy powodują zwykle pojawiający się w nocy silny głód i bóle brzucha. Z kolei te umiejscowione w żołądku częściej wiążą się z bólami po posiłku, nudnościami i wymiotami, czy utratą masy ciała ze względu na trudności w jedzeniu. Ten obraz jest zmienny, czasem choroba może nie powodować żadnych dolegliwości nawet przez wiele tygodni.

Powikłania
Zawsze należy pamiętać, że choroba wrzodowa żołądka, mimo, iż jest chorobą trwającą długo, może prowadzić do nagłych powikłań niejednokrotnie zagrażających życiu. Należy do nich krwawienie z przewodu pokarmowego, perforacja przewodu pokarmowego i zwężenie odźwiernika (ujścia żołądka).
Krwawienie w niewielkim stopniu, wykrywalne jedynie specjalistycznym badaniem kału, często towarzyszy chorobie wrzodowej i stanowi niewielkie zagrożenie. Jednak jeśli dojdzie do obfitszego krwawienia, może pojawić się niedokrwistość – stan, który szczególnie u osób wstępnie osłabionych inną chorobą może zagrażać życiu. W skrajnych przypadkach, gdy krwawić zacznie odsłonięte naczynie tętnicze żołądka, pacjentowi może grozić wykrwawienie w ciągu godzin. Większość krwawień z wrzodów żołądka stanowi wskazanie do natychmiastowej hospitalizacji.
Perforacja przewodu pokarmowego to przerwanie jego ściany i wylanie się treści do wnętrza ciała. Skutkuje to najczęściej zapaleniem otrzewnej, co klinicznie objawia się tzw. „ostrym brzuchem” i jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Choroba wrzodowa żołądka jest jedną z relatywnie częstych przyczyn tego stanu.
Zwężenie odźwiernika to skutek bliznowacenia błony śluzowej lub jej obrzęku i zapalenia w okolicy aktywnego wrzodu. Objawia się zaleganiem treści żołądkowej, a w efekcie: nudnościami i chlustającymi wymiotami. Po pewnym czasie może to doprowadzić do zaburzeń elektrolitowych i/lub niedoborów pokarmowych i hospitalizacji.

Diagnostyka
Tak zwanym „złotym standardem” w diagnostyce choroby wrzodowej żołądka jest badanie gastroskopowe – wprowadzenie cienkiego, giętkiego przyrządu zakończonego kamerą, światłem i podstawowym narzędziem chirurgicznym do żołądka przez usta i kontrola stanu błony śluzowej. W trakcie badania, dzięki wspomnianemu narzędziu chirurgicznego, można od razu tamować
ewentualne krwawienie i pobierać materiał do badania. Sam zabieg trwa około pół godziny i pozwala
wykluczyć chorobę wrzodową z bardzo wysokim prawdopodobieństwem.

Centrum Medyczne Białołęka oferuje Państwu takie badanie zarówno prywatnie, jak i w ramach
państwowego ubezpieczenia w ramach usługi finansowanej przez NFZ. Są przeprowadzane przez
zdolnego gastroenterologa, dr n. med. Tadeusz Tacikowski w asyście doświadczonego i zgranego
przez lata współpracy zespołu. Dzięki temu jesteśmy Państwu w stanie zapewnić możliwie wysoką
jakość usługi w komfortowej i mało stresującej atmosferze.

Bibliografia:
1. Szczeklik A, Szczeklik A (red.). 2016. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Choroby
wewnętrzne. Stan wiedzy na rok 2016, Kraków: Wyd. Medycyna Praktyczna.
2. „Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy” Medycyna Praktyczna Interna,
https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.4.6.
3. Peptic ulcer disease, Lanas, Angel ; Chan, Francis K L, The Lancet, 5-11 August 2017,
Vol.390(10094), pp.613-624
4. Psychological stress increases risk for peptic ulcer, regardless of Helicobacter pylori infection
or use of nonsteroidal anti-inflammatory drugs, S Levenstein, S Rosenstock, RK Jacobsen, T
Jorgensen, Clin Gastroenterol Hepatol, 13 (2015), pp. 498-506

2018-08-07T17:33:40+00:00