Staw biodrowy jest jednym z największych stawów w ciele człowieka, a jednocześnie narażonych na duże obciążenia. To on pozwala utrzymać odpowiednią postawę ciała i umożliwia poruszanie się. Wraz z wiekiem uszkodzeniu ulegają jednak powierzchnie stawowe , co może powodować ból, a po dłuższym czasie również trudności z wykonywaniem wielu czynności dnia codziennego. Szczególnie w początkowej fazie degradacji tkanek miękkich pomocna okazuje się rehabilitacja stawu biodrowego. Jest ona potrzebna również po urazach oraz po zabiegach wszczepienia endoprotezy. Fizjoterapia pomaga pacjentom z zaawansowanymi zmianami oraz po zabiegach odzyskać sprawność.
Komu zalecana jest rehabilitacja stawu biodrowego?
Dzięki odpowiednio prowadzonej rehabilitacji stawu biodrowego można przede wszystkim w znaczący sposób zniwelować dolegliwości bólowe towarzyszące degeneracji tkanek miękkich i zwyrodnieniu tej okolicy. Dlatego jest ona zalecana pacjentom w podeszłym wieku lub takim, u których ze względu na występowanie określonych czynników (np. nadwagi, zwiększonego przeciążenia ) nastąpiło uszkodzenie stawu. W przypadku zaawansowanych zmian, pacjent kierowany jest na operację polegającą na wszczepieniu endoprotezy, a po przeprowadzeniu zabiegu konieczna jest również rehabilitacja stawu biodrowego, aby zapewnić i przyspieszyć powrót do pełnej sprawności. Ponadto fizjoterapię stosuje się po urazach i wypadkach.
W zależności od stanu zdrowia pacjenta oraz źródła problemu rehabilitacja biodra może być traktowana jako profilaktyka, metoda leczenia bezinwazyjnego lub terapia mająca na celu przywrócenie maksymalnej sprawności stawu.
Na czym polega rehabilitacja stawu biodrowego?
Ćwiczenia, odpoczynek oraz inne sposoby na odciążenie stawu są szczególnie skuteczne, gdy zmiany nie są jeszcze zaawansowane. Regularne wykonywanie określonych ćwiczeń i stosowanie się do zaleceń specjalisty mogą w znaczącym stopniu pomóc w redukcji bólu oraz poprawieniu ruchomości biodra stawu biodrowego. Dlatego też profesjonalna rehabilitacja biodra jest tak powszechnie zalecana jako forma profilaktyki i leczenia zmian zwyrodnieniowych na wczesnym etapie ich zaawansowania. Częścią rehabilitacji stawu biodrowego coraz częściej są też nowoczesne zabiegi takie trening medyczny funkcjonalny, mobilizacje, trakcje stawu biodrowego wspomagane zabiegami fizykoterapeutycznymi takimi, jak ultradźwięki, krioterapia, fala uderzeniowa czy pole magnetyczne.
Rehabilitacja stawu biodrowego – Warszawa
CM Białołęka oferuje różne metody rehabilitacji stawu biodrowego. Oferta skierowana jest do mieszkańców całej Warszawy. Rehabilitacja biodra w naszych placówkach jest prowadzona przez wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów. Procedury każdorazowo dostosowujemy do stanu zdrowia i aktualnych możliwości ruchowych Pacjenta, co pozwala nam uzyskiwać bardzo dobre rezultaty, przy jednoczesnej niwelacji zagrożeń związanych z ewentualnym przeciążeniem stawu biodrowego. Zapraszamy do kontaktu!
Umów wizytę 📞 22 741-60-58
Zespół Centrum Medycznego Białołęka
« Wróć do listy artykułów