Rozmiar tekstu-+=

Gastroskopia

Gastroskopia to endoskopowe badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego, które polega na wprowadzeniu do żołądka endoskopu (cienkiego, giętkiego narzędzia, pozwalającego na obejrzenie górnej części przewodu pokarmowego i pobranie wycinków do badania). Gastroskopia pozwala na diagnostykę niektórych chorób przełyku, żołądka i dwunastnicy, między innymi choroby wrzodowej, i ułatwia wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Aktualnie jest to najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza metoda diagnostyki schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego. Gastroskopia pozwala także wykonać pewne zabiegi terapeutyczne, takie jak poszerzenie zwężeń przewodu pokarmowego, usunięcie polipów czy zatamowanie krwawienia.

Kiedy wykonuje się gastroskopię? Wskazania

Głównym wskazaniem do wykonania badania endoskopowego jest podejrzenie schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego. Lekarz może wydać skierowanie na gastroskopię pacjentom, u których występują takie objawy, jak:

•  zgaga,
•  refluks żołądkowo-przełykowy,
•  problemy z przełykaniem,
•  bóle w nadbrzuszu,
•  dolegliwości dyspeptyczne (nudności, wymioty, odbijanie, pełność poposiłkowa).

Takie objawy stanowią wskazanie do gastroskopii, szczególnie gdy występują u osób, które ukończyły 45 rok życia i towarzyszą im dodatkowe symptomy, takie jak: zmniejszenie masy ciała, niedokrwistość, silne dolegliwości bólowe w górnej części brzucha. Dodatkowo gastroskopię wykonuje się w każdym przypadku, gdy wystąpią objawy związane z krwawieniem z górnego odcinka przewodu pokarmowego, takie jak: smoliste stolce czy krwawe wymioty.

W niektórych przypadkach gastroskopię zaleca się także przed planowanymi zabiegami operacyjnymi, u osób z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku chorób układu pokarmowego, a także u osób cierpiących na celiakię.

Na czym polega gastroskopia?

Gastroskopię zazwyczaj przeprowadza się w pozycji leżącej na lewym boku. Zabieg może odbyć się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Podczas badania lekarz wprowadza do przewodu pokarmowego cienki endoskop, przy pomocy którego może obejrzeć wnętrze górnego odcinka przewodu pokarmowego, dokonać diagnostyki i pobrać wycinki do badania. Zabieg w znieczuleniu miejscowym może być nieco nieprzyjemny, głównie podczas przełykania endoskopu, jednak nie jest niebezpieczny ani bolesny.

Jak przygotować się do gastroskopii?

Do zabiegu gastroskopii należy się odpowiednio przygotować. Konieczne jest aby na zabieg przyjść na czczo, przynajmniej 6 godzin po lekkim posiłku i 4 godziny po ostatnim spożywaniu płynów. Kilka godzin przed badaniem nie wolno palić papierosów ani żuć gumy. Chcąc poznać dokładne zalecenia, dotyczące przygotowania do zabiegu, najlepiej zapytać specjalistę lub rejestratora podczas umawiania terminu wykonania procedury.

Gastroskopia w Centrum Medycznym Białołęka

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej pracowni endoskopii przy ul. Skarbka z Gór 142 w Warszawie, gdzie doświadczeni specjaliści przeprowadzą gastroskopię z najwyższą starannością, dbając o Państwa komfort i bezpieczeństwo.

Koszt badania:
Gastroskopia – 400,00 zł

Zapraszamy do kontaktu!
22 741-60-58