Rozmiar tekstu-+=

Metoda FibroScan w badaniu wątroby

14.05.2024

FibroScan to nieinwazyjne narzędzie diagnostyczne wykorzystywane w medycynie do oceny stopnia włóknienia wątroby. Jest to rodzaj ultrasonografii, który wykorzystuje technologię zwana elastografią, pozwalającą na ocenę elastyczności i twardości tkanek wątroby. 

Podczas badania FibroScan pacjent leży na plecach, a specjalistyczna sonda jest umieszczana na skórze w okolicy prawego podżebrza. Następnie urządzenie generuje impulsy dźwiękowe, które przechodzą przez wątrobę. Na podstawie prędkości, z jaką te fale dźwiękowe przechodzą przez tkankę wątroby, FibroScan może ocenić stopień jej włóknienia.

Główne zastosowania FibroScan obejmują:

  1. Diagnostykę chorób wątroby, takich jak marskość wątroby, wirusowe zapalenie wątroby, stłuszczenie wątroby, czy przewlekłe uszkodzenia wątroby.
  2. Monitorowanie postępu choroby wątroby oraz skuteczności leczenia.
  3. Umożliwienie lekarzom podejmowania decyzji dotyczących dalszych działań diagnostycznych i terapeutycznych.

FibroScan jest cennym narzędziem, ponieważ umożliwia szybką i nieinwazyjną ocenę stanu wątroby, co pozwala na szybsze rozpoznanie chorób oraz monitorowanie ich przebiegu. Dzięki temu pacjenci mogą otrzymać odpowiednie leczenie i opiekę w odpowiednim czasie, co przyczynia się do poprawy ich stanu zdrowia.

Nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do przeprowadzenia badania FibroScan, dlatego można je wykonać prawie u każdego Pacjenta. U osób z dużą otyłością brzuszną lub wodobrzuszem wyniki mogą być nieco mniej dokładne ze względu na warunki anatomiczne. U kobiet w ciąży nie zawsze może być wykonywane. 

FibroScan w Centrum Medycznym Białołęka

Oferujemy możliwość przeprowadzenia kompleksowej diagnostyki wątroby w Centrum Medycznym Białołęka. Dysponujemy urządzeniem FibroScan, dzięki któremu zapewniamy bezinwazyjne badania diagnostyczne dla pacjentów zarówno z uprzednio stwierdzonymi chorobami wątroby, jak i również pacjentów zainteresowanych przeprowadzeniem badania przesiewowego.

📍 Badanie wykonujemy w naszej placówce przy ul. Skarbka z Gór 142 w Warszawie

Koszt badania to 270 zł.

 Zapraszamy do zapisów:

📞  22 741 60 58  

Zachęcamy do śledzenia nas na Facebooku ➡️https://www.facebook.com/cmbial

Zespół Centrum Medycznego Białołęka

« Wróć do listy artykułów