Rozmiar tekstu-+=

Rehabilitacja stawu kolanowego

28.06.2024

Rehabilitacja to jedna z najskuteczniejszych metod terapii uszkodzonych stawów – niezależnie od przyczyny degradacji tkanek. Rehabilitacja stawu kolanowego dotyczy więc zarówno pacjentów pourazowych, jak i np. osób starszych, które w największym stopniu są narażone na ból i ograniczenie ruchomości spowodowane wieloletnim przeciążeniem układu ruchu. Ze względu na to, że uszkodzenie stawu kolanowego w znaczący sposób utrudnia wykonywanie codziennych czynności, a nieleczone może jedynie postępować, bardzo ważne jest podjęcie działań fizjoterapeutycznych odpowiednio wcześnie.

Do kogo skierowana jest rehabilitacja stawu kolanowego?

Przyczyny uszkodzenia kolan zwykle możemy podzielić na trzy  grupy: zwyrodnieniowe, przeciążeniowe i urazowe. Staw kolanowy jest narażony na duże obciążenia nawet podczas zwykłej, codziennej aktywności, chociaż na jego urazy szczególnie narażeni są sportowcy, osoby intensywnie trenujące i pracujące fizycznie. Wówczas podstawową metodą leczenia jest rehabilitacja stawu kolanowego. Ćwiczenia i zabiegi są też zalecane osobom, u których degeneracja tkanek jest wynikiem zaawansowanego wieku lub też przeciążeń wynikających ze stylu życia.

Na rehabilitację kolana składa się szeroki zakres ćwiczeń oraz zabiegów terapeutycznych, które dobiera się adekwatnie do aktualnego stanu zdrowia Pacjenta oraz przyczyny dysfunkcji stawu. Dzięki temu rehabilitacja kolana może skutecznie odpowiadać na potrzeby Pacjentów niezależnie od wieku i trybu życia.

Na czym polega rehabilitacja kolana?

W rehabilitacji stawu kolanowego korzystne są przede wszystkim zabiegi poprawiające  bezbolesny zakres ruchu, różnego rodzaju formy odciążenia stawu oraz poprawa zdolności bezbolesnego przenoszenia obciążenia stawu.. W celu wzmocnienia tkanek stosuje się trening medyczny funkcjonalny a dla wspomagania procesu przeciwzapalnego i przeciwbólowego rozmaite zabiegi, takie jak:  magnetoterapia, jonoforeza i fonoforeza, krioterapia i wiele innych. Dzięki stosowaniu się do zaleceń fizjoterapeuty można w wielu przypadkach odzyskać pełną ruchomość i sprawność kolana, aby pacjent zapomniał o bólu. Zaawansowane zmiany i uszkodzenia mogą jednak wymagać leczenia chirurgicznego, po którym również wskazana jest rehabilitacja stawu kolanowego.

Rehabilitacja stawu kolanowego – Warszawa

W CM Białołęka zapewniamy naszym pacjentom pełną opiekę rehabilitacyjną, między innymi w zakresie rehabilitacji stawu kolanowego. Do korzystania z naszych usług zachęcamy mieszkańców całej Warszawy i okolic. Więcej informacji można uzyskać, kontaktując się z placówką. Jednocześnie informujemy, że rehabilitacja kolana w CM Białołęka odbywa się przy udziale wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, którzy dbają o to, aby zakres ćwiczeń i zabiegów terapeutycznych każdorazowo odpowiadał Państwa indywidualnym potrzebom i możliwościom.

Umów wizytę 📞 22 741-60-58

Zespół Centrum Medycznego Białołęka

« Wróć do listy artykułów