Rozmiar tekstu-+=

Rehabilitacja stawu ramiennego

26.06.2024

Staw ramienny stanowi połączenie kości ramiennej z łopatką. Jego budowa i działanie są ściśle połączone ze stawami mostkowo-obojczykowym i barkowo-obojczykowym. W znacznym stopniu odpowiada więc za sprawne posługiwanie się rękami. Niestety ze względu na swoją funkcję i dużą ruchomość jest on często narażony zarówno na urazy (np. zwichnięcia), jak i na przeciążenia. Niezależnie od przyczyny uszkodzenia jedną z najskuteczniejszych metod terapii jest rehabilitacja stawu ramiennego.

Komu potrzebna jest rehabilitacja stawu ramiennego?

Staw ramienny ma bardzo dużą ruchomość, ale z tego powodu wykazuje się raczej niską naturalną stabilnością. Jego budowa sprawia, że urazy mogą powstawać zarówno w wyniku wypadków, jak i podczas uprawiania sportu czy też nawet w trakcie aktywności czynności dnia codzienngo. W niektórych przypadkach powtarzające się przeciążenia mogą  prowadzić do powstania stanu zapalnego przewlekłego,  lub niestabilności stawu. W każdym z tych przypadków bardzo ważna jest prawidłowa rehabilitacja stawu ramiennego.

Odpowiednio dobrane zabiegi i ćwiczenia są przydatne zarówno po urazie, jak i w ramach rekonwalescencji po leczeniu operacyjnym.

Na czym polega rehabilitacja stawu ramiennego?

Rehabilitacja stawu ramiennego obejmuje indywidualnie dobrane zabiegi i ćwiczenia z fizjoterapeutą mające na celu  zmniejszenie bólu, poprawę bezbolesnego zakresu ruchu, poprawę stabilizacji stawu barkowego i obręczy barkowej. Dzięki temu zapobiega się również kolejnym urazom. Stosuje się ćwiczenia o stopniowo zwiększającym się obciążeniu, oraz poziomie trudności odwzorowując ruchy czynności dnia codziennego. . W wielu rodzajach uszkodzeń i przeciążeń można  stosować terapię manualną. W przypadku unieruchomienia stawu, co często zdarza się w początkowej fazie stanów pourazowych, stosuje się zabiegi zapobiegające powstawaniu ograniczenia ruchu stawów sąsiadujących ze stawem ramiennym.

Rehabilitacja stawu ramiennego w CM Białołęka

Specjaliści CM Białołęka zapewniają szeroki zakres usług, w tym rehabilitacje stawu ramiennego dobraną do potrzeb konkretnego pacjenta. Zapewniamy kompleksową opiekę obejmującą fizjoterapie indywidualną, dobór ćwiczeń wykonywanych z terapeutą i do przeprowadzania samodzielnego w domu, a także zaawansowane zabiegi z zakresu fizykoterapii. Nasza propozycja kierowana jest do pacjentów z całej Warszawy.

Umów wizytę 📞 22 741-60-58

Zespół Centrum Medycznego Białołęka

« Wróć do listy artykułów