Rozmiar tekstu-+=

USG przezciemiączkowe w Legionowie

26.04.2024

USG przezciemiączkowe jest bezpieczną i bezbolesną metodą monitorowania rozwoju noworodków i niemowląt. Do badania wykorzystuje się nieszkodliwe, wysokie częstotliwości fali dźwiękowej, które są odbijane przez tkanki mózgowe i umożliwiają uzyskanie obrazów struktur anatomicznych. Metoda ta wykorzystywana jest w diagnostyce stanów patologicznych oraz nieprawidłowości rozwojowych, umożliwiając wczesne ich wykrycie u Twojego dziecka.

Wskazania do wykonania badania

USG przezciemiaczkowe to badanie, które najczęściej wykonuje się u wcześniaków (dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży) i dzieci z małą wagą urodzeniową. W tych dwóch grupach badanie USG przezciemiączkowe jest obligatoryjne. Specjaliści wymieniają również inne wskazania do wykonania badania:

👉urazy okołoporodowe,

👉niska liczba punktów w skali Apgar po porodzie,

👉podejrzenie problemów neurologicznych, 

👉 zbyt duży obwód głowy dziecka (podejrzenie wodogłowia),

👉zapalenie opon mózgowych,

👉 wady wrodzone,

👉cukrzyca ciążowa matki.

Badanie USG przezciemiączkowe może być stosowane również profilaktycznie. 

Jak przygotować dziecko do badania?

Ultrasonografia należy do badań bezpiecznych i nie wiążą się z nim żadne przeciwwskazania. Właśnie dla tego nie są konieczne wcześniejsze przygotowania. Jedyne, o czym warto pomyśleć, to uprzednie zadbanie o wszystkie potrzeby dziecka, by nie czuło dyskomfortu. Sposobem na zmniejszenie stresu u dziecka może być nakarmienie go oraz zadbanie by pieluszka była czysta na chwilę przed badaniem. Ułatwi to pracę lekarzowi i przyśpieszy cały proces badania. 

Jak przebiega badanie?

Przed badaniem zwykle przeprowadzany jest wstępny wywiad. Następnie na główkę niemowlaka (noworodka) nakładany jest żel, który zwykle wcześniej podgrzewa się do temperatury ciała malucha, by nie czół dyskomfortu. Lekarz przesuwa po główce dziecka głowicę ultradźwiękową i jednocześnie na monitorze obserwuje widziany w czasie rzeczywistym obraz mózgowia pacjenta. Badanie trwa zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Po USG lekarz przedstawia interpretację. 

USG przezciemiączkowe w Centrum Medycznym Białołęka!

Od 15 maja startujemy z usługą USG przezciemiączkowego w naszej placówce przy ulicy Norwida 2 w Legionowie

Cena USG przezciemiączkowego to 250 zł.

Wykonasz u nas również badanie USG jamy brzusznej dziecka.

Jest to także bezpieczna procedura diagnostyczna, wykorzystująca fale dźwiękowe do wizualizacji narządów brzusznych. Dzięki temu badaniu lekarze mogą szybko postawić diagnozę, co jest kluczowe dla skutecznego leczenia i zapewnienia zdrowia Twojego dziecka.

Wspólnie zadbajmy o zdrowie i bezpieczeństwo Twojego dziecka.

Zapraszamy do zapisów:

📞 22 741 60 58  

Zespół Centrum Medycznego Białołęka

« Wróć do listy artykułów